MARYVILLE, Mo. — Spoofhound junior guard Serena Sundell has been named the Class 3 Girls Player of the Year by the Missouri Basketball Coaches Association.

Sundell averaged 24 points, six rebounds and three assists per game during the 2019-2020 season.

She holds the Maryille girls basketball record for most points in a career, most points in a season and most points in a game.

Sundell is 84 points away from becoming the all-time leading scorer in MHS history across boys and girls basketball.

She led the Spoofhounds to the quarterfinals of the state tournament this season before falling to Macon in Blue Springs.

Sundell was the lone Spoofhound named to the All-State team.

Four Platte Valley players were named to the Class 1 All-State teams.

For the girls, who brought home the second-place trophy from Springfield, senior Kaylin LaMaster and sophomore Jaclyn Pappert were named to the Class 1 Girls All-State team.

Platte Valley’s boys finished in a tie for fourth place, according to the final coaches poll. 

The team fell in the semifinals of the Final Four and was unable to compete in the third-place game due to coronavirus concerns.

That didn’t stop two members of that team from being named All-State.

Seniors Clayton Merrigan and Chase Farnan were both named to the Class 1 Boys All-State team.

 

Complete Class 3 All-State Teams

Girls: Dori McRaven, junior, West County; Karlee Holland, senior, Licking; Gracie Smith, junior, Aracadia Valley; Sydney Booker, junior, Steelville; Hannah Marcee, junior, St. James; Kelsey, Blakemore, junior, Whitfield; Faith Bland, senior, Metro; Antuanae Garrett, senior, Miller Career Academy; Quincy Erickson, senior, Hermann; Tristan Porter, junior, California; Logan Jones, senior, Strafford; Emma Brune, senior, Saxony Lutheran; Emma Compton, sophomore, Strafford; Paige Clubb, junior, South Callaway; Lacy Stokes, junior, Mt. Vernon; Allie Clevenger, senior, Clever; Serena Sundell, junior, Maryville; Alexis Miller, sophomore, Macon; Hunter Keithley, senior, Chillicothe; Laini Joseph, junior, Cameron

Coach of the Year: Dustin Larsen, Strafford

Player of the Year: Serena Sundell, Maryville

 

Boys: Blessin Kimble, senior, Charleston; Jordan Fortune, senior, Kansas City Central; Gary Clark, senior, Cardinal Ritter; Roddy Alexander, junior, Christian O’Fallon; Sam Bledsoe, senior, Charleston; David Oplotonik, senior, Fair Grove; Ryan Kalkbrenner, junior, Trinity Catholic; Mario Flemming, junior, Cardinal Ritter; Bryce Stark, senior, Monroe City; Andrew Branson, senior, St. James; Dionte Marquez, senior, Richmond; Eric Northweather, senior, Blair Oaks; Coby Williams, senior, Versailles; Tanner Diaz, senior, Stellville; Westley Brandsgaard, senior, Chillicothe; Stevie Strong, junior, University Academy; Ben Palacios, senior, St. Michael’s; Coban Porter, senior, Tolton Catholic; Adrew Dalton, sophomore, Ava; Jayden Durst, senior, Palmyra

Complete Class 1 All-State Teams

Girls: Dalaney Bowers, senior, Community; Kaylin LaMaster, Platte Valley; Brooke Littrell, senior, Green City; Faith Gilkey, junior, Walnut Grove; Lauren Johnson, junior, Walnut Grove; Kennadie Crowe, senior, Norborne; Michaela Ayers, senior, South Iron; Regan Shaffer, sophomore, Leeton; Madison Ayers, freshman, South Iron; Abby Vogel, senior, Montrose; Natalie Thomas, senior, Community; Jasie Sullivan, senior, Norwood; Anna Gladstone, senior, Worth County; Jaclyn Pappert, sophomore, Platte Valley; Makayla McVay, junior, Walnut Grove; Kiera Holcer, junior, Meadville; Stevi Jones, senior, Chadwick; Autumn Wallace, junior, Climax Springs; Tristan Weaver, junior, Eminence; Tori Meinecke, sophomore, North Mercer

 

Boys: Arlo Stump, senior, Golden City; David Layton, senior, Oak Ridge; Eric Berry, senior, Delta; Isaac Haney, junior, Dora; Preston Thomas, senior, Princeton; Brock Wakefield, junior, South Iron; Dominik Gannan, senior, Meadville; Mason Luna, junior, Dora; Ross Struemph, senior, St. Elizabeth; Drenin Dinkins, sophomore, South Iron; Landon Poppa, junior, Mound City; Clayton Merrigan, senior, Platte Valley; Chase Farnan, senior, Platte Valley; Bryson Luna, junior, Dora; Tony Osburn, sophomore, Mound City; Colby Hale, senior, Cairo; Holden Laughman, senior, Lesterville; Mack Anderson, senior, Southwest Livingston; Hunter Lane, senior, Mack’s Creek; Alex Rebikh, senior, Green Ridge

Follow us onTwitter@TheDailyForum

0
0
0
0
0